Polska Sobotnia Szkola
 im. Mikolaja Kopernika
 w Sarasocie

Click here to edit subtitle

Historia Szkoly


Historia Polskiej Sobotniej Szkoły sięga nieco dalej, bo aż do 1994 roku, kiedy to Polska Wspólnota Katolicka, Polsko – Amerykańskie kluby w Venice i Sarasocie, Polskie Radio działające w tym regionie oraz polskojęzyczni księża założyli szkołę w Venice na Florydzie. Pierwsze zajęcia odbywały się po niedzielnej mszy świętej w Epiphany Cathedral Church w Venice i były prowadzone w sali przykościelnej. Pierwszym dyrektorem szkoły i nauczycielem była pani dr Krystyna Piórkowska. Szkoła przetrwała 4 lata, a następnie zajęcia zostały zawieszone na następne 4 długie lata. W roku 2001 dzięki staraniom rodziców oraz ludzi, którym bliska była Ojczyzna oraz język polski, szkoła została wznowiona. I od tej chwili szkoła działa nieprzerwalnie.


W roku 2004 szkoła została przeniesiona z Venice do Sarasoty. Długoletnim nauczycielem i dyrektorem szkoły była Pani Hanna Wrońska, która była bardzo zaangażowana w działalność i rozwój polskiej szkoły. Od roku 2005 Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika prowadziła zajęcia w Sarasota Christian Church przy Ashton Rd. W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 szkoła zmieniła adres i korzysta z uprzejmości Szkoły Katolickiej, przy Incarnation Catholic Church w Sarasocie.


Szkoła jest organizacją niedochodową, społeczną, działa i rozwija się dzięki wpłatom, których dokonują rodzice, darowiznom od organizacji polonijnych i sponsorów indywidualnych. Głównym celem szkoły jest nauka języka polskiego, zapoznanie dzieci i młodzieży z kulturą polską, tradycjami, historią , a także przekazywanie dzieciom i młodzieży polskich wartości. Atutem szkoły są wspaniali nauczyciele oraz bardzo aktywni rodzice, którzy razem starają się stworzyć pozytywne środowisko, w którym dzieci z przyjemnością uczą się języka ojczystego swoich rodziców, języka swoich dziadków oraz zamiłowania do kultury polskiej, do polskiej historii i do polskich tradycji. Obecnie od 2015 roku dyrektorem szkoły jest Pani dr Janina Orloff, wcześniej wykładowca akademicki, oddana i bardzo lubiana przez dzieci i rodziców nauczycielka.


Zajęcia odbywają się w sobotę w godzinach od 9:30 do 1:00 w czterech poziomach nauczania. Nauczycielem poziomu przedszkolnego jest Pani Lidia Piwowarczyk, nauczycielem poziomu podstawowego jest Pani Janina Orloff, poziomu średniego, Pani Mariola Kowalik (nauczycielka, która jest w szkole niemal od początku), natomiast nauczycielem poziomu wyższego jest Pani Marta Frankowski, która obecnie pełni także funkcję Skarbnika szkoły.


Szkoła ma wyłonioną Radę Rodziców, która wraz z Radą Pedagogiczną stanowi Radę Szkoły, a która to jest motorem do organizacji różnych szkolnych przedsięwzięć w zgodnej i owocnej współpracy oraz przy zaangażowaniu nauczycieli i pozostałych rodziców.